Rodézsky ridgeback

Backuspechy.html

Home

Novinky

Rodézsky ridgeback

O nás

Naši psi: Berry

               Elisha
Spomíname: Cathy

Šteniatka

Šteniatko od nás

Úspechy našej CHS 

BARF

Ridgeback shop

Fotogaléria

Kontakt

Linky

RR na adopciu



Predstavte si,

čo si

o nás

musia myslieť!

Prídeme

zo samoobsluhy

s hŕbou vecí

- kurčatá,

bravčové,

pol kravy.

Určite

nás majú

za najväčšieho

lovca

na svete!


John Steinbeck

                             

Pôvod

Rodézsky ridgeback je momentálne jediným uznaným plemenom, pochádzajúcim z južnej Afriky.
Jeho predkov je možné spätne vysledovať až do Kapskej kolónie, kde sa krížil so psami priekopníkov aj s polo domestikovanými psami Hotentotov, ktorí mali spätný pruh na chrbte. Lovil väčšinou v skupine dvoch až troch psov a jeho pôvodnou úlohou bolo vystopovať levov a svojou šikovnostou ich udržať na mieste až do príchodu lovcov. Ak lev obťažoval pasúci sa dobytok, bola vynikajúca obratnosť a nebojácnosť rodézskeho ridgebacka využívaná k tomu, aby jednotlivého leva vypátral a držal ho v úzkych. Keď dorazili lovci, psi často pomáhali otočiť leva tak, aby bol výstrel istý.


Vzhľad

Rodézsky ridgeback si získal svoje meno vďaka pruhu srsti na chrbte (ridge), ktorý vzniká tým, že srsť v ňom rastie opačným smerom ako na zvyšku tela. Ridge je charakteristickým znakom plemena. Pruh srsti má byť jasne ohraničený, symetrický a zužujúci sa smerom k zadku. Ridge môže mať len dve korunky (víry v srsti), ktoré musia mať rovnaký tvar a ležať proti sebe. Dobrou priemernou hodnotou šírky pruhu je 5 cm.

Farba srsti je svetlo pšeničná až červeno pšeničná. Trochu bielej farby na hrudi a na prstoch je prípustná, viac bieleho osrstenia aj príliš čiernej srsti je nežiaduce.

Výška v kohútiku je u psov 63 cm až 69 cm, u súk 61 až 66 cm.

Odporúčaná hmotnosť je u psov 36,5 kg, u súk 32 kg.


Povaha

Je to pes dôstojný, inteligentný, voči cudzím zdržanlivý, ale bez príznakov agresivity alebo strachu. Je od prírody strážnym psom, pokiaľ nie je vážne ohrozovaný, zostáva tolerantný a vyrovnaný. V oblasti jeho obranárskeho inštinktu sú medzi ním a “bojovými psami” veľké rozdiely, pretože ridgeback nepoužíva ani tak silu a násilie, ale skôr neústupnosť a inteligenciu. Je trpezlivý a so silným zmyslom pre humor, čo z neho robí úžasného spoločníka, perfektne vybaveného pre život domáceho miláčika, člena rodiny a víkendového loveckého psa.

Toto plemeno by si mali vyberať len aktívni a fyzicky zdatní ľudia, žijúci v miestach, kde je možné psovi poskytnúť dostatok voľného pohybu. Nemusí to nutne byť dedinská samota, ridgebacka je možné veľmi dobre držať aj na okrajoch veľkých miest, ktoré poskytujú dobré možnosti ku každodenným výpravám do prírody. Ridgeback väčšinou dobre vychádza s ostatnými psami a nikoho nenapáda, prechádzky v stiesnenom priestore mestských parčíkov však nie sú nič pre nich.

Varujeme aj pred druhým extrémom: ridgeback nie je ani psom do koterca! Nielen preto, že jeho krátka srsť a pôvod prakticky vylučujú celoročný pobyt vonku. Aby nebol plachý a uzavretý, nutne vyžaduje intenzívny kontakt s rodinou. Má veľmi vyvinuté sociálne cítenie a v byte s ním nebývajú problémy. Necíti potrebu za každú cenu niekomu dokazovať svoju nadradenosť, výborne vychádza s deťmi aj s domácimi zvieratami a ak má možnosť sa vonku dostatočne vyžiť, doma býva veľmi príjemným, tichým a pokojným spoločníkom.

Rodézsky ridgeback je svojím založením veľmi všestranné plemeno. Je schopný zvládnuť lovecký aj služobný výcvik, byť dobrým strážcom aj skvelým výstavným psom. V niektorých krajinách býva jeho vrodenej rýchlosti a obratnosti využívané pri terénnych dostihoch za umelou návnadou, tzv. Lure Coursing. Podobné akcie prinášajú radosť ľuďom aj zvieratám.