Home

Novinky

Rodézsky ridgeback

O nás

Naši psi: Cathy

               Berry

               Elisha

Šteniatka

Šteniatko od nás

Úspechy našej CHS 

BARF

Ridgeback shop

Fotogaléria

Kontakt

Linky

Kniha návštev

RR na adopciu


Predstavte si,

čo si

o nás

musia myslieť!

Prídeme

zo samoobsluhy

s hŕbou vecí

- kurčatá,

bravčové,

pol kravy.

Určite

nás majú

za najväčšieho

lovca

na svete!


John Steinbeck

Backbarfpredsudky.html

Čím kŕmiť pri BARFe?

Skladba a vyváženosť surovej výživy psa:

Pri zostavovaní výživy psa, blízkej prírode je snaha priblížiť sa čo najviac pôvodnej výžive mäsožravca (jedálniček vlka). Dnes nie je snadné obstarávať a podávať doma žijúcim psom ku konzumácii celé poražené zvieratá, ako je napríklad krava, ovca, srna alebo zajac a tak majiteľ musí pri zostavovaní takejto výživy, podobnej prírode improvizovať.

Vek, kondícia, veľkosť ani rasa psa nehrajú pri výbere zloženia výživy takmer žiadnu úlohu, pretože zloženie kravy, kozy, srny či zajaca je tiež stále rovnaké a jedia ho vlčie šteňatá, dorastenci tak ako dospelí, či starí vlci.

Ponúkať krmivá pre malé, či veľké plemená alebo špeciálne pre Yorkshira, Labradora či Dogu je pravdepodobne pemyslená marketingová stratégia šikovných výrobcov krmív.

Vlk sa po ulovení koristi pustí do natráveného obsahu žalúdka, zje niektoré vnútornosti a časť svaloviny. Ďalší deň si pochutí napríklad na kostiach s väzivom a nakoniec nepohrdne ani kožou. Ak sa v nasledujúcich dňoch vlkovi nepodarí uloviť zviera, postí sa a potom si dá napríklad ovocie, bylinky, korienky alebo iné rastliny (vlk obiloviny neje).

Pre zloženie optimálnej výživy je teda najdôležitejšia dlhodobá vyváženosť. To znamená, že každá kŕmna dávka nemusí obsahovať všetko, čo pes porebuje, ale musí súhrn všetkých stavebných kameňov výživy dostať v časovom období niekoľkých týždňov (tvrdenie, že každá kŕmna dávka musí byť vyvážená môže pochádzať len od výrobcov a predajcov „kompletných“ krmív – teda aj veterinárov).


Preto pri zostavovaní jedálníčka prirodzenej surovej výživy nie je chybou kŕmiť občas aj niekoľko dní jednostranne (napríklad len svalovinu alebo mäso s kosťami). Predpokladom optimálnej výživy je pestrosť živín – ich druhy a zdroje je vhodné striedať je vhodné střídat (napríklad striedame druhy mäsa – hydinové, hovädzie, ryby, divina apod.)


Celkovo má dospelý pes dostávať asi 2% svojej hmotnosti. Množstvo kŕmiva v praxi upravíme podľa potrieb svojho psa (pri priberaní uberieme a ak sú rebrá príliš viditeľné, pridáme.


V časovom rámci týždňov sa snažíme dodržať túto skladbu jedálnička: 70- 80% mäsa a mäsových  kostí, 20-30 % príloh (prevážne zelenina a ovocie). „Čistých“ kostí je asi 10 - 20 % z celkovej dávky, záleží od individuality psa, kontrolujeme exkrementy psa, ak sú biele a drobivé, alebo má pes zápchu, percento kostí uberieme, ak je stolica redšia, pridáme. Obecne šteniatkam v čase vývinu  dávame viac kostí a starším psom dávame kostí menej.


Druhy potravín:


Mäso – 70-80 % z celkového objemu

Surová svalovina a vnútornosti – asi 30 % z objemu mäsa


My najčastejšie kŕmime mäsom hovädzím, hydinovým (kurča, morka, kačka), rybami.

Divinu krátko prevaríme. Druhy mäsa z dôvodu čo nejširšieho spektra výživných látok striedame. Z vnútorností sú u našich psov obľúbené: hovädzie srdce, jazyk, pečeň, neprané držky, obličky, vämeno, hydinové drobky.  Surové pľúcka našim psom „nevoňajú“, preto z nich robím sušené pamlsky (žiadny pes im neodolá...). Vnútornosti podávame buď pridaním malého množstva do každej dávky, alebo priemerne 1-2x za týždeň vo väčšej dávke. Druhy vnútorností priebežne striedame.  Mäso kŕmime pokiaľ možno v čo najväčších kusoch, aby bol pes nútený mäso žvýkať a používať tak žvýkacie svaly a zuby. Spočiatku je lepšie nakrájať mäso na primerane veľké kúsky (plátky) a postupne ich môžeme zväčšovať. Niekedy sa stane, že pes zožerie kus mäsa prirýchlo – zhltne ho, vyvráti ho a chce ho zožrať znova. Možno sa vám to zdá nechutné, ale je to úplne normálne a psovi sa nič nestane, nabudúce bude jesť pomalšie.


Surové mäsové kosti – asi 70% z objemu mäsa

Kosti dávame vždy suyrové. NIKDY varené !!! Varené alebo inak tepelne upravené (pečené...) kosti môžu byť nebezpečné! Tepeľnou úpravou totiž kosti zmenia štruktúru a štiepia sa na veľmi ostré kúsky.

Ideálne je kŕmiť kosťami, obalenými mäsom, sú to napríklad: hydinové krídla, krky, trupy, celé kurčatá, neorezané rebrá, harfy, bravčové chvostíky, paprčky... Ak je mäsa na kostiach málo, môžu vo väčších dávkach spôsobiť zápchu. Ak kŕmime takými kosťami, upravíme celú kŕmnu dávku – pridáme viac svalovinyalebo vnútorností a  lyžicu oleja.

Kosti začíname predovšetkým staršieho psa, ktorý bol dlhší čas kŕmený granulami  podávať až po niekoľkých dňoch. Spočiatku podávame menej kostí, vyberáme mäkké a mäsité kosti ako napríklad kuracie krídla, krky, trupy, stehná a podobne.  Pri výbere kostí prihliadame na veľkosť psa. Pre malé psy sú vhodnejšie menšie kosti z hydiny alebo zajaca. Väčším psom podávame väčšie kosti. Holé – od mäsa orezané kosti sú menej vhodné.


Kde mäso, kosti a vnútornosti nakupovať ?


Najjednoduchšie je nakupovať mäso v malých množstvách  čerstvé (nemrazené) mäso, mäsové kosti a vnútornosti za bežné ceny v „ľudských“ obchodoch. Ak máte väčšieho psa (psov), určite budete hľadať nejaké lacnejšie alternatívy. Váš mäsiar vám po dohovore môže predať rôzne odrezky mäsa, kosti alebo vnútornosti.zky masa nebo vnitřností. Mimoriadne dobrý mäsiar môže pre vás u svojho dodávateľa objednať menej atraktívne a preto lacné produkty ako napríklad bravčové paprčky, chvostíky, tracheové trubice, neprané držky, uši, pľúcka, orez.

Môžete využijeť aj ponuku firiem, ktoré sa zaoberajú predajom výrobkov priamo pre psov a mačky a napríklad pre ZOO. V ich ponuke býva porciovaná svalovina, vnútornosti, hydinová polievková zmes, krky, ale aj sekané, či mleté výrobky, ktoré sú menej vhodné, lebo v nich môžu byť zamaskované rôzne nie príliš hodnotné produkty (pomleté perie, zobáky, mozog, oči). Preto dávame prednosť nákupu lepšie identifikovateľných produktov.


Prílohy: 20 – 30 % z celkového objemu - Zelenina, ovocie, bylinky, ryža, vločky, cestoviny


Prílohami se myslí hlavne zelenina a ovocie (v pomeru cca 80/20). Ryža, vločky, cestoviny a iné obilniny nie sú úplne vhodné a mali by sa používať skôr len v čase núdze, keď práve nemáme po ruke dostatočné množstvo zeleniny. Nie každý pes aj obilniny znáša. Najmä cestoviny môžu spôsobiť hnačku! Naopak ryža „stavia“ a môže nám v niektorých prípadoch pomôcť (treba ju dlhšie rozvariť a podať aj s vodou, v ktorej sa varila). Niektorí chovatelia prechádzajú aj v rámci kŕmenia surovou stravou k miešaniu obilnín a mäsa, ale rozumnejšie je tieto zložky oddelovať obzvlášť u psov, ktorí majú predispozície k torzii žalúdka. Zelenina a surové mäso je strávené veľmi rýchlo a obilniny a kosti potrebujú dlhší čas, z tohto dôvodu ich podávame oddelene.


Surová zelenina a ovocie

Optimálna je čerstvá zelenina s prevahou listovej zeleniny

Optimálne je kŕmiť čerstvou nezmrazenou zeleninou (ovocím), ktoré obsahujú najviac bioaktívnych látok  (vitamíny, minerály, stopové prvky). Veľmi vhodná je vlastná domáca zelenina (ovocie) alebo BIO. Dôležité je, aby bol tovar čerstvý a nemal za sebou dlhé cesty. Ovocie a zelenina, ktoré pochádzajú z cudziny sú často chemicky ošetrené, aby dobre a v nepoškodeném stave vydržali transport. Preto dávame prednosť (aj kvôli cene) sezónej zelenine a ovociu. Zeleninu a ovocie treba dobre umyť, prípadne olúpať. Vždy kŕmime dobre zrelým, ale nie nahnitým ani plesnivým ovocím a zeleninou, nezrelé ovocie, ovocné jadierka a kôstky vzhladom na obsahovanú kyselinu kyanovodíkovú do kŕmenia nepatria.

Dobrou alternatívou k čerstvému tovaru je nákup mrazenej zeleniny a ovocia ako je brokolica, karfiól, špenát, zmesi. Dochádza tu len k malej strate vitamínov, pretože sa ihneď po žatve zmrazia. 

Zeleninu podáváme najlepšie surovú alebo max. sparenú. Varená je menej vhodná, lebo veľa vitamínov sa varom zničí. Zeleninu alebo ovocie odporúčame nastrúhať alebo rozmixovať v mixéru na kašu. Tráviaci trakt našich psov si nevie poradiť s celulózou – bunečnými stenami v zelenine a ovocí. Ak zeleninu a ovocie rozmixujeme, môže pes porušenú celulózu stráviť a získať hodnotné vitamíny. Čím jemnejšie sú potraviny rozmixované, tým lepšie ich pes môže využiť. Vždy pridáme trocha oleja, kvôli lepšiemu vstrebávaniu vitamínov, rozpustných v tukoch.

Extrémne odmietavým psom môžeme spočiatku zeleninu (ovocie) mierne povariť alebo krátko podusiť. Dobrým trikom je rozmixovanú zeleninu premiešať s mletým mäsom alebo napríklad s tuňákom v oleji. o s tuňákem (rybičky v ojeji). Ak ani s takto upravenou zeleninou neuspejete, treba ju nahradiť niečím iným – napríklad zeleninou a bylinkami sušenými a pomletými na prášok. Ak na to máte čas a podmienky, môžete si zeleninu nasušiť sami, jednoduchšie bude si rúzne zmesi zeleniny a byliniek kúpiť.


Druhy zeleniny a ovocia:


Najhodnotnejším dodávateľom potrebných bioaktívnych látok (vitamíny, minerály, stopové prvky) sú zelené listové zeleniny, ďalej farebná zelenina a ovocie.

Snažíme dodržiavať toto pomerové odoporúčanie:


50% zelená listová:

Fenykel – vysoký obsah vitamínu C, podporuje tvorbu mlieka pri dojčení, v čase brezosti nepodávame

Čínska kapusta – oproti iným druhom kapusty je ľahko stráviteľná, nenadúva. V zime je dôležitým zdrojom vitamínu C aj vitamíny skupiny B.

Rukola – vysoký obsah vitamínu C pôsobí proti voľným radikálom, posiľňuje imunítny systém a niektoré horké látky pôsobia ako zabijaci baktérií. Nedávame veľmi často.

Špenát – obsahuje sekretín, ktorú stimuluje najmä slinivku brušnú (pankreas). Horčiny podporujú trávenie, posiľňujú srdce, nervy, pečeň. Špenát silne podporuje tvorbu krvi, posiľňuje imunitný systém. Kartenoidy sú dobré pre peknú a zdravú pokožku, zlepšujú zrak. Pomáha proti ekzémom, chronickej zápche, podporuje rast, napomáha stabilite kostí. Je to skvelá zelenina, ale ukladá veľa nitrátov z pôdy – odstraňovanie listových žebier a stoniek je síce namáhavé, ale obsah nitrátov zníži. Obsahuje kyselinu šťavelovú, ktorá viaže vápnik a spôsobuje vznik močových kameňov.

Kyslá kapusta – najzdravšia v surovej forme (vysoký obsah vitamínu C), ak ju varíme, nie dlhšie ako 20 minút.

Červená a biela kapusta – brzdí zápaly, pomáha predchádzať vzniku rakoviny. Balastné látky povzbudzujú črevá. Ak bielu kapustu varíme, obsah vitamínu C sa v nej dokonca ešte zvyšuje. Obsahuje horčičné oleje, ktoré pomáhajú predchádzať rakovine a majú antimikrobiálny účinok. Podávame v malom množstve raz do týždňa. Všetky druhy kapusty majú nepríjemný vedľajší účinok – v črevách spôsobujú nadúvanie, čo môže byť veľmi nepríjemné pre psa aj pre človeka.

Kel – ideálna zimná zelenina. Posiľňuje organizmus a chráni bunky pred oxidačnými procesmi, brzdí spúšťače rakoviny. Kvôli nadúvavým účinkom podávame najviac raz do týždňa v zeleninovej kaši.

Ružičkový kel – je bohatý na vitamíny, minerálne látky a glukosinoláty a je ideálnou zimnou zeleninou. Vysoký obsah draslíka odvodňuje a produkty štiepenia glukosinolátov predchádzajú rakovine. Krátko blanšírujeme a pridáme do zeleninovej kaše.

Hlávkový šalát sa odporúča z kŕmenia vynechať kvôli vysokému obsahu nitrátu, podávame iné šaláty (polníček, endívia), jemne rozmixovaný s vitamínom C.


30% ostatná zelenina:

Mrkva – obsahuje pektín, ktorý v tráviacom trakte nabobtná do hlienu a chráni tak žalúdočnú a črevnú sliznicu. Betakarotén sa stará o zdravie očí, kože a srsti. Pektíny a karotény predchádzajú vzniku rakoviny. Môžeme podávať denne, vždy pridávame olej, pretože vitamíny, obsiahnuté v mrkve sú rozpustné v tukoch.

Cuketa – vďaka prebytku zásaditosti odkysluje. Selén a karotén sú považované za látky, brzdiace rakovinu. Zelené cukety olúpeme, pretože obsahujú kyselinu malónovú, ktorá brzdí metabolizmus, žlté plody lúpať nemusíme.

Červená repa – surovú repu umyjeme, olúpeme a nastrúhame. Obsahuje betakyany, ktoré majú veľa liečivých účinkov. Pre vysoký obsah nitrátu ku nej vždy podávame veľa prírodného vitamínu C.

Šalátové uhorky – pôsobia močopudne a vďaka prebytku zásaditosti uvoľňujú močovinu. Väčšina vitamínov a minerálnych látok je ukrytá v šupke, odkrojíme len horké konce.

Karfiól – je ľahko stráviteľný a obsahuje glukosinoláty, ktoré pôsobia proti rakovine.

Zeler – kvôli vysokému obsahu draslíku môže pôsobiť ľahko močopudne.

Kaleráb – listy obsahujú oveľa viac živín ako hľuzy a to najmä minerálnych látok, fosforu a karotenoidov. Kaleráb nadúva, preto dávame pozor u psov s citlivým žalúdkom.

Brokolica – flavíny a predovšetkým sulforaphan znižujú riziko vzniku rakoviny, vysoké množstvo karoténu posiľňuje nervy, má priaznivý vplyv na dobrý zrak a pokožku. Obsahuje vápnik pre pevné kosti. Nepridávame do kŕmenia príliš často, lebo obsahuje tiež horčiny. Podávame 1x týždenne s pridaním vitamínu C.


20% ovocia:

Jablká  - obsahujú pektín, balastnú látku, ktorá znižuje hladinu cholesterolu a neutralizuje obsah kyselín v tele. Pektíny zo zrelých jabĺk viažu nestráviteľné zvyšky a jedy v tenkom a hrubom črve a napomáhajú pri ich vylučovaní

Banány – optimálne ak je šupka tmavožltá s hnedými škvrnami. Chránia žalúdočnú sliznicu pri gastritíde, zlepšujú žalúdočné problémy, normalizujú vysokú hladinu cholesterolu a predchádzajú vápenateniu ciev.

Marhule – výborné pre kožu a sliznice, pôsobí na tvorbu krvi, pozbudzujú chuť k jedlu, sú ľahko močopudné a zlepšujú činnosť čriev. U ľudí vysoko účinný prostriedok k odvodneniu opuchnutých nôh; odľahčuje srdcu a krvnému obehu. Podporujú liečbu revmatu a dny. Obsahujú veľa karoténu, ktorý je dôležitý pre dobrý zrak a fungovanie metabolizmu. Podávame veľmi zrelé plody.

Hrušky – podporujú trávenie. Draslík odvodňuje a trieslové kyseliny pôsobia pozitívne pri zápaloch žalúdka a čriev. Vďaka výrazne zásaditým látkam chránia pred prekyslením. Kyselina kremičitá a kyselina fosforečná pôsobí pozitívne na celkovú kondíciu. Podávame dobre  zrelé plody  vždy aj so šupkou, ktorá obsahuje najviac vitamínov. U psov, ktorí majú sklon k nadúvaniu, podávame menej.

Černice – detoxikujú pečeň, znižujú horúčku, podporujú trávenie, uvoľňujú hlien, čistí krv a podporuje tvorbu krvi, sú teda vhodné ako ochrana pred anémiou. Pomáhajú predchádzať rakovine. U ľudí vieme, že normalizujú vedenie vzruchov v nervoch a srdcový tep, pomáhajú pri tráviacich potiažiach, pri hnačke, zánetoch močového mechúra, horúčke, bolestiach v hrdle, zápaloch mandlí, krvácaní z nosu, nádche, chronickej bronchitíde, páleniu záhy a tiež proti lišajom a kožným vyrážkam. Výborné zmiešané s tvarohom a medom.

Jahody – povzbudzujú chuť k jedlu, podporujú trávenie, zbavujú telo nestráviteľných zvyškov, čistia sliznice, zastavujú hnačku, urýchľujú hojenie rán. Obsahujú vitamíny skupiny B pre lepšiu koncentráciu, dobré oči a krásnu srsť. Sodík viaže v tele kyseliny, ktoré by mohli spustiť artrózu. Fosfor brzdí zánety, železo pôsobé proti anémii.

Maliny – účinne podporujú pečeň pri tetoxikácii, spevňujú steny veľmi jemných ciev, pomáhajú pri regenerácii črevnej sliznice, majú aktivizačný účinok na metabolizmus a sú vhodné pri strate chuti k jedlu, pri nevoľnosti a anémii. Jadierka podporujú trávenie. Podporujú tvorbu kostí, sú dôležité pre metabolizmus v svaloch, pre všetky funkcie v mozgu a nervoch, chráni bunky pred rakovinou. Odvar z listov pomáha pri zánetoch diasní, črevnej sliznice, kašľu, bolestiach v hrdle, hnačke a iných infekciách.

Ananás – obsahuje enzym bromelín, ktorý stimuluje štiepenie bielkovín a spalovanie tukov, povbudzuje trávenie, brzdí zápaly, odbúrava sadeniny v cievnych stenách. Má vysoký obsah vitamínu C a teda všetky dobré vlastnosti spomalovače radikálov. Žiaľ má vysoký obsah kyselín, preto aj tu podávame len veľmi zrelý plod a pridávame len občas.

Čučoriedky – považujú sa za „tajnú zbraň“. Ich účinok nie je ešte úplne preskúmaný, detoxikujú pri hnačke, hubia škodlivé kolikové baktérie, pôsobia priaznivo na tvorbu krvi, udržujú cievy pružné zvlášť v mozgu a v očiach.

Ríbezle  čierne aj červené – vysoký obsah vitamínu C posiľňuje telu vlastné obranné sily. Udržuje cievy elastické a chráni tak pred arteriosklerózou. Pôsobí močopudne a čistí krv, podporuje pečeń, posiľňuje diasná a pomáha pri ich krvácaniu.

Čerešne – sú zvlášť u mladých psov vhodné pre stavbu kostí, zubov a tvorbu krvi. Tmavé farbivá sú ako aspirín – brzdia zápaly kĺbov a trvalo zmierňujú artritické problémy.

Kiwi – posiľňuje imunítny systém, cievy, vazivá a povzbudzuje činnosť svalov – osobitne srdcový sval. Čistí krv, pôsobé močopudne, posiľňuje obranyschopnosť a povzbudzuje trávenie bielkovín. Pre zvýšený obsah kyselín pozor u psov s žalúdočnými problémami.

Pomaranče, mandarínky – čistia krv, znižujú vysoký krvný tlak a vysokú hladinu cholesterolu. Posiľňujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Predchádzajú infekciám, bránia telo proti vírom. Chránia bunky proti voľnými radikálmi, utesňujú najjemnejšie cievy a posiľňujú obecnú obranyschopnosť vďaka vysokému obsahu vitamínu C, ktorý však klesá už 1-2 hodiny po príprave.  Podávame zriedka, môžu spôsobiť problémy s prekyslením.

Broskyne – pôsobia ľahko močopudne, ako preháňadlo, povbudzujú trávenie.

Slivky, ringle – podporujú trávenie a odvod jedovatých látok z čriev. Stimulujú žalúdočne šťavy a sliny. Znižujú horúčku. Ovocné kyseliny v slivkách podporujú sekréciu slinných žliaz a žalúdočných štiav a povzbudzujú chuť k jedlu. Preto, že neobsahujú soľ, odporúčajú sa pre pacientov s chorobami krvného obehu, obličiek, pečene a pre choré revmatom a dnou.  Šupky slivák sú dosť tvrdé a obsahujú veľa ťažko stráviteľnej celulózy, ktorá môže v črevách kvasiť, preto by sme to nemali s kŕmením surových sliviek (ktoré by mali byť vždy zrelé a sladké) preháňať a nemali by sme ku nim podávať tekutiny.


Ostatné:

Mliečne výrobky:

Aj keď šteňatá od prírody dobre znášajú laktózu v materskom mlieku, táto znášanlivosť sa s pribúdajúcom vekom znižuje. Počas laktácie (obdobie dojčenia) sa vytvára enzým laktáza, ktorý je potrebný pre štiepenie mliečnych cukrov a ich následné využitie. Po odstavení produkcia tohto enzýmu výrazne klesá a to vedie u psov väčšinou k neznášanlivosti laktózy. Z tohto dôvodu znášajú psy mlieko a mliečne výrobky s vysokým obsahom laktózy zle a reagujú hnačkou a tráviacími problémami. Mlieko a mliečne výrobky nie sú pre našich miláčikov životne dôležité, ak s tým však pes nemá problémy, nestojí kŕmeniu mliečnymi výrobkami nič v ceste!

•Tvaroh – obsahuje veľa mliečnych bielkovín a málo mliečneho cukru. Býva obecne dobre znášaný a je dobre stráviteľný. Nepodávať veľmi často pre vysoký obsah fosforu.

•Jogurt – najlepšie biely

•Syr cottage – obsahuje málo tuku a ľahko stráviteľnú bielkovinu.

•Cmar – mliečna tekutina, obohatená baktériami kyseliny mliečnej. Obsahuje rovnaké množstvo živín ako mlieko, ale má iba 1% tuku.

•Kozie mlieko – je bohaté na dôležité vitamíny a živiny a jeho tuková štruktúra je ľahko stráviteľná. Vysoký obsah prírodného vitamínu D  podporuje zdravú stavbu kostry.


Vajcia:

Raz do týždňa podávame psom celé surové vajce. Najlepšie sú vajíčka domáce alebo BIO od sliepok, ktoré sú kŕmené prirodzenou výživou a majú výbeh na trávu a slniečko.Pretože škrupinka vajíčka obsahuje okrem kalcia rad ďalších dôležitých  minerálnych látok a stopových prvkov,  podávame našim psom aj rozdrvenú škrupinku. Škrupinka sa vďaka žalúdočnej kyseline rozloží a je dobre strávená, niektorí chovatelia ju pred podávaním pokvapkajú šťavou z citrónu. Škrupinku podávame najmä kotným sučkám, ktoré by nemali pre nebezpečenstvo vzniku zápchy dostávať veľa kostí.

● Malým psom podáváme týždenne 1 vajce.

● Stredným a väčším psom 2 vajcia,

● Veľkým psom podávame 2-3 vajíčka týždenne.    

Niektoré zdroje odporúčajú obmedziť vaječný bielok, lebo obsahuje látky, ktoré brzdia činnosť tráviacieho enzýmu trypsínu a môžu tak viesť k poruchám trávenia. Okrem toho bielok obsahuje avidín, čo je glykoproteín, ktorý negatívne ovplyvňuje využitie biotínu v tele.


Bylinky:

•Bazalka – bylinka proti stresu. Chráni nervové a telesné bunky pred stresom. Obsahuje enzýmy, ktoré povzbudzujú chuť k jedlu, pomáhajú pri trávení. Je dobrá pre vyberavých jedákov, pre psov s tráviacimi problémami a pre tých, čo majú sklon k nadúvaniu. Povzbudzuje tvorbu mlieka, preto ju môžeme občas zamiešať do kŕmenia počas dojčenia.

•Žerucha záhradná – bylinka na chuť k jedlu. Podporuje trávenie a čistí krv.

•Kerblík (čerstvý)  - bylinka na látkovú výmenu. Bojuje proti zápalom v tele, čistí krv a pomáha pri detoxikácii pečene a obličiek. Nepodávame kotným sučkám.

•Listy maliníku (čerstvé alebo sušené) – čistia krv, pomáhajú pri hnačke a problémoch tráviacieho traktu. Počas času kotnosti majú uvoľnujúci účinok na svaly maternice – usnadňujú pôrod. Pozor: podávame skutočne len počas posledných dní pred pôrodom a v žiadnom prípade nie počas celého času kotnosti, pretože inak môže dôjsť k predčasnému otváraniu hrdla maternice.

•Listy černice (čerstvé alebo sušené) – hubí choroboplodné zárodky a plesne, pôsobí protizápalovo, pomáha pri kašli, bronchitíde a tiež pri zánetoch diasní a pri hnačke.

•Púpava, petržlen, mäta


Oleje a tuky

Aj cez podiel tuku v surovom mäse (niekedy väčší, niekedy menší) sú mnohé vitamíny v ovocí a v zelenine skutočne využiteľné až s dodatočne pridaným olejom. Aký olej použijeme, záleží na každom z nás. Množstvo oleja závisí od veľkosti a zdravotného stavu psa - 1 čajová lyžička až 1 polievková lyžica denne.

Lososový olej – pôsobí pozitívne pri problémoch s pokožkou a srsťou - pri pravideľnom používaní lososového oleja bude srsť vášho psa hustá a lesklá. Posilňuje imunitný systém, pomáha  pri sklonoch k alergii. Omega-6- mastné kyseliny pozitívne pôsobia na dobrú kondíciu. Lososový olej vyrovnáva pomer medzi Omega 3 a Omega 6 mastnými kyselinami a významne znižuje hladiny cholesterolu v krvi.  Pomáha riešiť niektoré zdravotné problémy, ako je lámavosť a vypadávánie srsti, matnú srsť, lupiny, vysychanie a zápaly pokožky, riedku srsť, alergické reakcie, problémy s pigmentácíou (neprefarbuje srsť),  problémy s reprodukciou u psov aj u sučiek. Je vynikajúcím zdrojom Omega 3 mastných kyselin (EPA a DHA), ktoré pozitívne ovplyvňují veľa metabolických pochodov v organizme. EPA kyselina má prírodne protizápalové účinky, DHA kyselina se podieľa na výstavbe mozgových štruktúr a sietnice oka.

Olivový olej – podporuje prekrvovanie, predcházanie arterioskleróze.

Repkový olej – vysoký podieľ kyseliny alfa-linolovej, vitamínu E a karotenoídov. Pôsobí pozitívne na hladinu cholesterolu a je m.i. prospešný pre srdce a krvný obeh.

Konopný olej – obzvlášť vhodný pri alergiách aj pri liečbe a prevencii arteriosklerózy.

Pupalkový olej – bohatý na kyselinu gama-linolovú a kyselinu linolovú. Podporuje liečbu svŕbenia, kožných a ušných zápalov, alergií a rán. Do jedla pridávame „s citom“, pretože je veľmi výživný.

Ľanový olej – pôsobí podporne pri chronických zápaloch, je dobrý pre oči, mozog a hormonálnu rovnováhu aj pri prekyslení.

Rybí tuk - vhodný hlavne v období rastu, usnadňuje tvorbu mliečnych zubov a stará sa o silnú stavbu kostí, dobrú telesnú konštitúciu a krásnu srsť. Predchádza vypadávaniu chlpov a podporuje metabolizmus. Pôsobí ako podpora rastu, preto je vhodný hlavne pre šteňatá. Pri „predávkovaní“ môže spôsobiť nevoľnosť, hnačku a nechutenstvo. Rybím tukom sa neodporúča kŕmiť kotné sučky, pretože by u nich mohlo dôjsť vzhladom na vysoké množstvo vitamínu D k potratu a v prípade vysokého množstva vitamínu A k zlému vývoju plodov.

Slnečnicový olej

•Maslo, masť


Medzi ďalšie odporúčané doplňky výživy patria morské riasy (spirulina), pivovarské kvasnice, obiľné kľúčiky, rôzne semienka (ľan, slnečnica, tekvica), oriešky (lieskové, vlašské, kešu), med, 

Ďalej  je odporúčané  podávať nejaký minerálny prípravok - napr. Micro Mineral apod.. Podľa kondície a záťaže psa môžeme pridávať aj ďalšie doplnky na kĺby (Alavis, Colafit, Hydrolyzovaný kolagen....), Roboran, Pangamin. 


Vitamíny

Medzi odporúčané doplnky výživy patrievajú aj vitamíny (žiaľ často umelé).

Na ďalších riadkoch uvádzame prehľad dôležitých vitamínov, problémy pri jeho nedostatku a  ktoré potraviny ho obsahujú.

Aj keď organizmus dokáže na rozdiel od ľudského vitamín C sám syntetizovať, odporúča sa čas od času primiešať do kŕmenia acerolu alebo šípkový prášok.

Prednosti Vitamínu C

•užitočná podpora pri ochorení pečene

•pomáha odvádzať z tela jedovaté látky

•je vhodný pre zdravie kože, kostí, očí, diasní, pre látkovú výmenu

•zabraňuje oxidácii kyseliny listovej a vitamínu E

•je zodpovedný za odbúravanie cholesterolu v tele

•neutralizuje obsah kyseliny malónovej v niektorých potravinách

•brzdí tvorbu nitrosamínov

•zlepšuje hojenie rán

•pomáha pri strese

•môže zabrániť preeklampsii (predstupeň eklampsie, čo je ťažké ochorenie v čase kotnosti alebo po pôrode)

Vitamín A - vitamín kože

Skôr nazývaný faktor A sa stal vitamínom v 20. rokoch 20. storočia, kedy biochemik E.V. McCollum zistil, že v tuku rozpustná substancia, získaná z treščej pečene, z vaječného žĺtka či z masla podporuje rast laboratórnych zvierat. Neskôr sa preukázalo že podobnú substanciu obsahuje aj niektorá zelenina: mrkva, paprika, petržlen, špenát, kapusta, hrach, reďkovka a iné.

Nie je však "áčko" ako "áčko"! V pokrmoch živočíšneho pôvodu sa vitamín A nachádza vo forme retinolestorov, v pokrmoch pôvodu rastlinného vo forme provitamínu, zvaného betakarotén. Tento provitamín si organizumus na vitamín premení sám. Bylinožravci to zvládnu hravo, človek ľahko. Zato mäsožravci si s provitamínom nevedia rady. Ako zdroj vitamínu A u šeliem, medzi ktoré stále patrí aj náš pes, je teda treba považovať za vitamín A živočíšneho pôvodu a to je retinol. Ten sa nachádza v pečeni a obličkách zvierat.

Nedostatok "áčka" a jeho následky:

•slabá zraková činnosť, hlavne neschopnosť vidieť za tmy
To znamená, že keď Váš pes večer šteká, lebo slabšie vidí, mohol by s tým prestať, keď bude mať dostatok vitamínu A.

•zlé reprodukčné funkcie
Ak má sučka deficit "áčka", na "svadbu" a potomstvo nech ani nepomyslí. Často sa rodia mŕtve šteniatka.

•vredy

•dýchacie problémy
vedúce k bronchytíde, zápalu pľúc až k rakovine pľúc, či k rakovine močového mechúra.

•malá odolnosť voči infekciám a vírusom
V laboratóriách bolo zistiné, že potkan, ktorý nemal dostatok vitamínu A uhynul už po 12 hodinách, pretože jeho organizmus nedokázal čeiiť infekciám.

•pĺznutie

•škrabanie sa
Ak sa Váš pes nadmerne škrabe, začnite mu dávať jednu gulôčku "áčka" denne a to spolu so zinkom, ktorý pomáha "áčku" lepšie sa vstrebať. Uvidíte, čoskoro s tým prestane.
Ideálny je však koktejl zo "spolupracujúcich" vitamínov: A, C, E a B komplex. Pes musí dostávať v správnom pomere fosfor a vápnik. Po 5 dňoch užívania urobte 2-dennú pauzu, ktorá zabráni predávkovaniu vitamínom A. Po vyliečení psa podávanie "kupovaného" vitamínu A prerušíme a nahradíme ho kvalitnou stravou.

•zápach kože
Zápach a mastenie nie sú spôsobené špinou, a kúpanie a šampónovanie psa v tomto prípade je, ako keby sme hasili požiar benzínom. Takže, suma sumárum, čím viac namáčame, tým viac smrdí!

•mastná srsť - mazový adentis
Väčšinou sa jedná o zápal mazových žliaz. Trpia ním hlavne stredné pudle, samojed, akita, kólie a lhasa apso, ale vyskytuje sa aj u iných plemien. Existujú dve formy:

•fokálna - ohnisková
pri nej vznikajú lokalizované miesta bez srsti, zčervenalá a zrhovatelá koža, postihuje väčšinou krátkosrsté plemená

•generalizovaná
pri nej sa po celom tele objavia lupiny. Sú prilepené k chlpom a srsť je na pohľad suchá. Často je zasiahnutý aj lalok ucha a začiatok zvukovodu.

Vitamín E - vitamín srdca

Spolu s "céčkom" je najviac diskutovaným vitamínom. Niet sa čo čudovať, veď jeho "palebná sila" je nevídaná. V prvom rade chráni žily, cievy a srdce pred zhubnými následkami "zlého" cholesterolu LDL. Tu vidíte, aký je to frajer, keď rozozná zlý cholesterol od dobrého a neberie to jedným šmahom! Naviac má bojovného ducha - vo vysokých dávkach dokáže zlikvidovať angínu pectoris a vraj mu na to stačí 6 týždňov.

Aspoň mesiac pred a po operácii, či pôrode by sme mali užívať vyššie dávky E, aby nedošlo k zápalu žíl, trombóze a následkom toho k pľúcnej embólii. A presne tak sa to odporúča aj u psov, pretože trpia rovnakými civilizačnými chorobami ako my - a to vďaka nám! Pokiaľ je pes "srdciar", mal by užívať E spolu so selénom, ktorý napomáha tak ako zinok vitamínu A pri vstrebaní.

A kde "éčko" hľadať? Napríklad v oleji z obilných klíčkov a v kapuste, ale obsahuje ho aj mrkva, zeler, granátové jablká, žĺtko...

Vitamín B1 - vitamín inteligencie

Pri skrmovaní výlučne granulami, konzervami a tepelne upraveným krmivom sa spotreba thiamínu zvýši na trojnásobok, čo si bežne neuvedomuje každý chovateľ, či majiteľ psa. Bez thiamínu pes zomrie - a nikto nevie načo a prečo.

Nedostatok vitamínu B1 - thiamínu a jeho následky:

•poruchy centrálneho nervového systému
Zdá sa Vám váš pes natvrdnutý, slabšie sa učí, prípadne zabudne povel, ktorý ste mu vtĺkali do hlavy 2 týždne, práve včera ho splnil a dnes na Vás pozerá, že čo od neho chcete za novinku? Netrestajte ho, dajte mu thiamin!

•zápal pečene

•zápal slinivky brušnej

•zástava srdca

•nechutenstvo

•zaostávanie v raste

•strata koordinácie pohybu

•kŕče

•paralýza

Thiamín sa nachádza v obličkách, pečeni, v srdci, v ovsených vločkách, v žĺtku a v orechoch. Tiež môžete podávať Pangamín.

Vitamín B2 - vitamín srsti

Riboflavín je veľmi dôležitý pre správnu funkciu pečene a zraku. Nachádza sa v pečeni, obličkách, srdci, hydinovom mäse a v žĺtku. Pes kŕmený granulami by mal dostávat dvojnásobnú dávku denne.

Nedostatok  vitamínu B2 - riboflavínu a jeho následky:

•úhyn psa

•začervenanie očí, zápaly spojiviek a očnej sietnice

•riedka a matná srsť

•dermatitídy na nose a brade

•nervozita, hystéria

•plachosť a bojazlivosť

Vitamín B3 - vitamín mozgu

Nedá sa u nás kúpiť samostatne, je ale obsiahnutý v B-komplexe. Niacín je veľmi dôležitá zložka, ktorá podporuje správne funkcie mozgu a lieči schizofréniu. Keby ľudstvo vedelo o účinkoch niacínu, nemuseli státisíce ľudí umrieť na pelagru. Čo je pelagra? Vyvoláva kožné ochorenia,, hnačky a demenciu. Čo ju spôsobuje? Nedostatok B3 v potrave /a to hlavne v tepelne upravených pokrmoch a v konzervovaných krmivách. Takisto vysoko vymieľané obilniny majú nizky obsah niacínu.

Nedostatok vitamínu B3 - niacínu a jeho následky:

•embólia

•cievne trombózy

•zápaly žíl

•senilita

•nespavosť

•nepokoj a podráždenosť

•uštekanosť

•neschopnosť sústrediť sa

Potraviny s obsahom B3: hovädzia pečeň, obličky, hovädzie mäso, morka, tuniak, králik, kura, hrach, orechy, ďatle, figy, vajce...

Vitamín B5 - hojič rán

Kyselina pantoténová má antialergické účinky a pri vyšších dávkach dokáže liečiť artrózu, pomáha pri liečbe a hojení vredov, rán a operačných rán. Najlepší pomocník pri jeho vstrebávaní je opäť zinok.

Nedostatok vitamínu B5 - kyseliny pantoténovej a jeho následky:

•zošedivenie a vypadanie srsti

•kratinizácia kožného epitelu

•zastavenie rastu u mladých psov

•únava a skleslosť pri sebemenšej námahe

•znížená odolnosť voči infekciám

•minimalizuje pohyb čriev, čo môže spôsobiť aj úhyn
pokiaľ Váš pes trpí plynatosťou a zápchou, podávanie kys. pantoténovej je veľmi dobrá pomoc

Pokrmy s obsahom B5: Pangamín, pečeň, obličky, kuracia pečeň a srdce, teľacie mäso, sezamové semienka a žĺtko.

Vitamín B6 - požierač tukov

Pyridoxín nájdete v kuracom mäse a pečeni, v hovädzej pečeni, obsahuje ho Pangamin, nelúpaná ryža, tuniak, banány a vajce. Potrebuje ho pes najmä po užívaní antibiotík či sulfonamídov alebo pes kŕmený  varenou, či menej hodnotnou stravou. Pomáha pri epilepsii, znižuje počet a dĺžku záchvatov. Pomáha aj pri záchvatoch nervového pôvodu.

Nedostatok vitamínu B
6 - pyridoxínu a jeho následky:

•nechutenstvo

•hnačky a vracanie

•strata hmotnosti

•ochrnutie končatín

•oslepnutie

•nepochopiteľné pĺznutie  (napr.uprostred zimy)

•suchá, matne vyzerajúce šupinatá srsť

•pseudoepileptické záchvaty (má ich pes, ktorý nie je epileptik )

Vitamín B12 - vitamín krvi

Kobalamín je najúčinnejší bojovník pri chudokrvnosti, zvyšuje odolnosť organizmu vôči infekciám. B12 pomôže ešte nenarodeným šteniatkam nie len k lepšej odolnosti ale aj k vyššej pôrodnej váhe. Obsahujú ho: hovädzia a kuracia pečeň, teľacie obličky, srdce, sardinky, makrely, žĺtok a syr.

Nedostatok vitamínu B12 - kobalamínu a jeho následky:

•nedostatočná tvorba červených krviniek

Niečo málo o vitamínoch Vás určite utvrdilo o tom, že bez nich ako človek, tak aj zviera, živorí. Určite ste si tiež všimli, že dostatok vitamínov zaistíte Vášmu psovi skrmovaním potravinami živočíšneho pôvodu. Táto je pre psa hlavne tou prirodzenou stravou. Zdravotne nezávadné čerstvé surové mäso by malo tvoriť približne 2/3 psieho jedálnička. Pes bude potom spokojnejší, zdravý a bude Vám dlho robiť spoločnosť. 

zdroj:  I. Sehnerová – Jak krmit psy

Čo je BARF?                 Dôvody a výhody             Predsudky a mýty                    Čím kŕmiť?                  Zakázané?

Prechod na BARF             BARF a my...                    Najčastejšie otázky                    Diéty                          Zaujímavosti