Home made - chlieb

Chovateľská stanica rodézskych ridgebackov

Backknedle.htmlknedle.htmlshapeimage_2_link_0
                                         


 Pre začiatočníkov odporúčam nehnetený chlieb zo sušených kvasníc:

Suroviny:

3 hrnčeky pšeničnej  hladkej múky T650 alebo chlebovej múky

1/4 - 1/2 lyžičky sušeného droždia

1 - 1 a 1/2 lyžičky soli

1 a 1/2 hrnčeka vody

Všetky suroviny dáme do misy a zamiešame len aby sa spojili, nemiesime !, aj keď to človeka pokúša. Vznikne vám taký maglajz a ak ste doteraz nepochybovali, tak teraz už určite. Misku zakryte potravinárskou fóliou, hmota sa asi zdvojnásobí. Potom skúste na tento polotovar zabudnúť na dlhých a teraz to príde 12 až 18 hodín.

Cesto vyklopíme na pracovnú dosku, dobre podsypeme múkou, pár krát len tak preložíme, necháme tak 15 minút oddýchnuť. Potom si pripravte utierku, dobre ju pomúčte a vytvarovaný bochník na ňu uložíme a prikryjeme ďalšou utierkou. Na chlieb zase zanevrieme až na 2 hodiny. Ak máte ošatku, môžete dať chlieb kysnúť tam.

Pol hodinu pred uplynutím času tých dvoch hodín zapneme rúru na 230 stupňov a vložíme najlepšie sklenenú nádobu s vrchnákom, mohla by to byť aj napr. kameninová nádoba, ale podstatný je ten vrchnák. No a teraz prichádza najhorší okamih, ten nádejný chlieb musíte do tej horúcej otvorenej nádoby trafiť, podľa možnosti bez popálenín 3 stupňa, prikryť a pečieme zatvorené 30 minút, potom nádobu odokryjeme a teraz už aj najhorším pochybovačom podskočí srdiečko, lebo ten pohľad stojí ta to. No a v tejto radosti prežijeme ešte 15 až 20 minút, ktoré náš báječný chlebík potrebuje na kôročku. Potom ho vyberieme a necháme vychladnúť na mriežke.

Podotýkam, že akokoľvek vám bude mýliť postup a budete ho chcieť vylepšiť, alebo pomeniť, nerobte to. Všetko je akurát. Časom môžeme skúsiť pomeniť bielu múku za časť tmavej, možno aj nejaké semiačko pridať.


Keď už sa budete cítiť silní v kramflekoch, skúste si zadovážiť kvások a posunúť sa o ďalší level na kváskový chlieb.  Ak si netrúfate  zakladať vlastný kvások, môžete si od niekoho vypýtať troška vyzretého kvásku - nájdite si niekoho podľa kváskovej mapy... TU: http://www.kvasok.sk/kvaskova-mapa/

Založenie vlastného kvásku:

  1. 1.deň: V 7 dcl skleneného pohára som zmiešala 100 g ražnej (žitnej) múky a 100 ml vlažnej prevarenej vody, vzniklo riedke cestíčko. Fľašu som zakryla potravinárskou fóliou s dierkami. Necháme odpočívať v teple.

  2. 2.deň: Prikrmíme 50 g múky a 50 ml vody a opäť necháme odpočívať

  3. 3.deň: Kvások zvyčajne začne bublinkovať a zväčší objem, opäť rovnako prikrmíme.

  4. 4.deň: Kvások zvyčajne výrazne zväčší objem, ak sa nám nevojde do pohára, polovicu vylejeme a znova prikrmíme.


Ja som 5. deň z kvásku upiekla prvý kváskový chlieb, niekto kvások krmí až 10 - 15 dní a pečie z vyzretého kvásku. Prvé chleby z mladého kvásku môžu byť trocha hutnejšie, ale uvidíte, že každý ďalší bude lepší. Dôležité je po rozkvasení kvásku odložiť si z kvásku kúsok na budúce pečenie. Ja si odkladám 2 lyžice do minipohárika do dverí chladničky.

Kváskový chlieb:

Kvások vyberiem z chladničky, v mise zamiešam 1 hrnček ražnej múky a 1 hrnček vody a kvások. Zamiešam a misu prikryjem potravinárskou fóliou. Nechám rozkvasiť 8 - 10 hodín. Odoberiem 1 - 2 lyžice do pohárika a dám do chladničky.

Ku kvásku dám 3 - 4 hrnčeky múky (podľa nálady - väčšinou miešam tieto múky: pšeničná chlebová, ražná, celozrná, špaldová. Pridám asi 1 hrnček vody, cmaru, srvátky, alebo vody s kyslým mliekom 1:1. Množstvo múky a tekutiny závisí od druhu použitej múky. Suroviny premiešam v mise, alebo dám na pár minút do robota. Nechám asi pol hodiny odpočinúť. Potom pridám 1 lyžicu soli, asi 1 lyžičku celej a 1 drvenej rasce, prípadne chlebové korenie (ja používam čerstvo pomletú rímsku rascu, fenikel, koriander a černušku) a semienka (slnečnicové, tekvicové, ľanové....), niekedy pridám 1 - 2 varené pretlačené, alebo nastrúhané zemiaky. Cesto hnetiem v mise ručne, alebo dám na niekoľko minút do robota (môžete použiť aj domácu pekáreň).

Cesto nechám asi hodinu - dve hodiny oddýchnuť, potom ho poprekladám, dám do ošatky vysypanej Solamylom, alebo kukuričným škrobom Gustin a vložím do igelitovej tašky. Ak nemáte ošatku, cesto môžete dať do pomúčenej uterky a do misy, alebo do cedníka.

Pre prekladanie a stáčanie cesta odporúčam pozrieť si Video zo série Pečení v 10 bodech od Mirka Mitruse.

Ak chcem piecť skôr, ošatku nechám v teple, ak chcem piecť neskôr, dám ju do chladnej špajze, alebo do chladničky, kde môže kysnúť pokojne aj 12 hodín - takto si môžem pečenie lepšie načasovať.

Cesto by sa malo v ošatke zhruba zdvojnásobiť, ak si nie sme istí, či už je vykysnuté, použijeme prstový test: ak pomúčeným prstom pichneme do cesta a to sa rýchlo vracia, ešte potrebuje kysnúť, ak sa vrací pomaly, treba už nahriať rúru, ak sa nevracia vôbec, pravdepodobne je už prekysnuté....buď ho môžeme upiecť v nádobe, aby sa nám nerozlialo na placku, alebo ho môžeme znova poprekladať a nechať krátko vykysnúť.

Pred pečením nahrejem rúru na 250 stupňov Celsia, v rúre nahrejem aj plech alebo kameň, na ktorom budem piecť. Cesto vyklopím z ošatky na drevenú lopatku a chleb narežem skalpelom. Potom chlieb rýchlo vložím na kameň, rúru rýchlo zaparím horúcou vodou a zavriem. Pečiem 15 - 20 minút pri 250 stupňoch a potom 15 - 20 minút pri 180 stupňoch. Po upečení chlieb nechám vychladnúť na mriežke. Skúste vydržať chlieb nekrájať pred vychladnutím, mohol by sa zraziť.


Ak ste z Popradu alebo z okolia a chceli by ste si chlebík kúpiť, môžete si ho objednať cez skupinu na Facebooku:  Domáci chlebík